Kampania 19 dni
Uczestniczymy w międzynarodowej kampanii - 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Jest to już 10 edycja.
Kampania # 19 Dni Przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży
W ramach kampanii:
Ekspozycja gazetki tematyczno-informacyjnej o kampanii oraz dodatkowo promowanie jej wśród społeczności szkolnej przez przedstawicieli klasy 5 i 6 – wejście do klas.
Koło fortuny –„Pytanie czy działanie”. W czasie przerw dzieci i młodzież podchodzą i kręcą kołem fortuny i wybierają „pytanie” lub „działanie”.
Promowanie kampanii wśród społeczności szkolnej i lokalnej (dorośli)– rozdawanie wstążeczek w kolorze pomarańczowym (kolor kampanii) przygotowanych przez uczniów w ramach godziny wychowawczej, zajęć ppp i plastyki: Urząd Gminy, GOPS, GOK, Biblioteka
Warsztaty w klasie 5 na godz. wychowawczej dotyczące przemocy rówieśniczej, wg. autorskiego scenariusza z wykorzystaniem materiałów edukacyjno-profilaktyczno-terapeutycznych. Wychowawcy klas otrzymają materiały do wykorzystania na swoich godzinach wychowawczych, gdzie przeprowadza lekcje.
Samorząd Uczniowski przygotowuje działania wśród uczniów klas 4-8: Quiz, kody QR, Memory na temat „Praw Dziecka, ze zwróceniem uwagi na obowiązki w stosunku do innego człowieka”
Ogłoszenie konkursu plastycznego w klasach 4-8 na temat „Stop przemocy” w dowolnej formie do dnia 17.11.
Dzień z pomarańczowym. Łączymy się poprzez kolor kampanii. Znajdź i przynieś coś pomarańczowego. Akcja dla klas 1-8. Niech Was wyobraźnia nie ogranicza!!!!! Osoby, które wykażą się kreatywnością otrzymają niespodziankę.
„Cukierek za sposób” – wspólny plakat z pomysłami uczniów i nauczycieli na działania przeciwko przemocy dzieci i młodzieży. Za sposób uczeń/dorosły dostaje cukierka.
Lekcje w klasie 7 i 8 - webinar dla młodzieży - #10 sekund - nie odwracaj wzroku, reaguj!
Happening pod hasłem: „Wypuszczamy przemoc, łapiemy dobroć”
Na lekcji 2 dzieci z klas 1-3 wraz z wychowawcami wychodzą z wcześniej przygotowanymi balonami na sale gimnastyczną i ustawiają się w kształcie serca. Wszyscy razem krzyczą hasło i wysoko unoszą balony.
Pod hasłem „Zawsze jest czas na to żeby komuś pomóc, kogoś zauważyć- Spróbuj!!!
Przygotowany zostanie „Pomocny kącik” na I p., gdzie wyeksponujemy hasło oraz pudełko na anonimowe dobre uczynki, które zostaną następnie zamieszczone na tablicy w kształcie serc. Młodzież otrzyma od nas kilka przykładowych, pomocowych działań.
Podsumowanie konkursu plastycznego i działań kampanijnych.
Ekspozycja prac konkursowych, rozdanie nagród.
Spotkanie z policjantami – pogadanka.
W ramach kampanii kadra pedagogiczna może uczestniczyć w webinarach:
1. „Definicja i mechanizmy przemocy”
2. „Prawne aspekty przeciwdziałania przemocy w rodzinie”
3. „#10 sekund – rola dorosłego w kontekście przeciw działania przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”
Nasze działania w ramach kampanii